Logo Yanı
Menü Altı 1
Menü Altı 2
Menü Altı 2

Çağın Özılgaz: “Mercedes 2016 F1 takımlar Şampiyonu”

Çağın Özılgaz: “Mercedes 2016 F1 takımlar Şampiyonu”

Formula 1’de turbo motorlara geçilen 2014 yılından beri şampiyonluklara ambargo koyan Mercedes AMG Petronas takımı, Japonya’da yapılan sezonun 17’nci yarışında Nico Rosberg ve Lewis Hamilton’un toplamda 40 puan almasıyla üçüncü kes üst üste şampiyonluğa ulaşmayı başardı.

Sezonun tamamlanmasına 4 yarış kala şampiyonluğunu ilan eden Mercedes AMG Petronas takımının bu başarıyı elde etmesi kimseyi şaşırtmadı sanırım. Red Bull ve Ferrari dışında gridde yer alan 8 takımın puanlarının toplamından daha fazla puana sahip olan Mercedes takımı, Red Bull’dan 208, Ferrari’den de 258 puan fazla toplamayı başardı. Böylece 2014 ve 2015 sezonlarının ardından 2016’da da sezon tamamlanmadan şampiyonluğunu ilan etmeyi başardı.

Mercedes bu şampiyonluğun ardından Renault, Brabham ve Cooper gibi takımları geride bırakarak tüm zamanların en çok şampiyon olan altıncı takımı oldu.

Pilotlar şampiyonasında ise Japonya Grand Prix’inin ardından matematiksel olarak şampiyonluk şansı bulunan pilot sayısı ikiye düştü. İki Mercedes AMG Petronas pilotunun sezon başından beri verdiği mücadelede Alman pilot Nico Rosberg bir adım öne geçti. Malezya ve Japonya’da zafere ulaşan Rosberg takım arkadaşı ile olan puan farkını 33’e çıkararak geriye kalan 4 yarışta takım arkadaşının ardından ikinci sırada damalı bayrağı görse bile şampiyonluğa ulaşabilme avantajını elde etti.

Sezonun 18. yarışı olan Amerika Austin Grand Prix’i 23 Ekim’de yapılacak.

Manşet Altı

Yazar Hakkında

Şenol Özılgaz İnşaat Şirketinde inşaat Mühendisi olarak çalışmaktadır. 2006 yılından itibaren KKTOK'nin her kademesinde görev almıştır. Ayrıca İki dönem yöneticilik yapmıştır. Şu an mesleğinin yanında Yenidüzen gazetesinde Motorsporları yazarı ve damalibayrak.net sitesinde editörlük yapmaktadır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir