Logo Yanı
Menü Altı 1
Menü Altı 2
Menü Altı 2
Klasik Otomobil Rallisi Nedir?

klasik

Klasik Otomobil Rallileri, 25 yaş üstü ve klasikleşmiş araçlarla, genel anlamda gezi ve eğlence için yapılan organizasyonlarıdır. Fotoğraf avcılığı, Sabit hız testi ve Slalom rallileri adı altında organize edilmektedir.

Açıklanan belirli bir güzergah üzerinde, verilen fotoğrafların yerini bulmak, belirlenen noktaya sabit bir hız ortalamasıyla varmak ve belirli bir alanda kuka gibi malzemelerle hazırlanan bir pist içerisinde slalom yaparak en iyi zamanı yapmak için mücadele edilir. Yarışmacılar, normal etap veya transfer etabı adı verilen trafiğe açık yolları diğer araçlarla aynı anda kullanırlar.

Normal etaplarda etap süreleri genellikle ortalama hız 40-50 km/h yi geçmeyecek şekilde belirlenmiştir. Otomobil sporları açısından genel olarak düşünülenin aksine bir grup çılgın sürücünün şehir içi yollarda birbirlerini boğazlarcasına geçmeye çalışması söz konusu değildir.

Ralli güzergahı start noktasında başlar ve finiş noktasında sonuçlanır. Bu iki nokta arasında bütün trafik kurallarına ek olarak rallinin kendine özgü kuralları ve tanımları da işlemeye başlar.

Daha fazla bilgi için tıklayınız..