Logo Yanı
Menü Altı 1
Menü Altı 2
Menü Altı 2
Ralli Nedir?

Ralli

 

Ralli, bir çok insanın bildiğinin aksine sadece özel etaplarda yapılan yarışmalar değil, normal etap ve özel etaplardan oluşan, güzergahı önceden belirlenen yarışmalardır. Rallilerde güzergahlar, bir veya birçok özel etabı, yani normal trafiğe kapalı ve bütünüyle rallinin genel Klasmanını oluşturmak için önemli bir belirleyici ve işleve sahip olan kapalı yollar üzerinde yapılan tekil yarışları kapsar. Özel etapların dışındaki güzergah ve güzergahlara normal etap adı verilir. Bu normal etaplardaki sürat, hiçbir şekilde yarışmanın klasmanının belirlenmesinde bir faktör oluşturmaz.

Yarışmaya katılabilir araçlar iki ana kategoriye ayrılmıştır. Homologasyon belgelerinde bazı geliştirmelerin ve kısıtlanmasına dair, aksine bir belirleme olmayan Turing Otomobiller (Grup A) ve

Seri Üretim Otomobiller (Grup N). Aşağıdaki koşullara uyulması kaydıyla A ve N grubu otomobiller homologasyon sürelerinin bitiminden sonra KKTOK’nin belirlediği süre zarfında KKTC Ralli şampiyonasına yarışmalarına katılabilirler. Bu otomobiller homologasyonu olan araçlarla eşit koşullarda start alabilirler ve derecelendirmeye girebilirler. Yukarıda sözü edilen homologasonu olmayan otomobiller ancak; süreleri geçmiş olsa dahi homologasyon kâğıtları uygun olarak doldurulmuş, idari ve teknik kontrole sunulmuş ve teknik kontrol görevlileri tarafından orijinal teknik koşullara tam olarak uygun olarak kabul edilirlerse yarışa kabul edilirler. Bu araçların turbo bileziklerinin çapı ve minimum ağırlıkları o an geçerli olan kurallara uygun olmalıdır.

Ülkemizde en eski motorsporlarında biri olan ralli sporu, 1990 yılından itibaren Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu (KKTOK) tarafından organize edilip yapılmaktadır. KKTOK kurulmadan önceki yıllarda da organize edilip yapılan ralliler günümüzde genellikle Mitsubishi marka araçlarla yapılmaktadır. Resmi ralliler tarihinin en başarılı pilotları Cem Aytaç ve Merhum Ahmet Şevketoğlu’dur. 2010 yılında ilk şampiyonluğunu kazanan Nevzat Pusat Sançar, geçtiğimiz sezon ikinci kez şampiyon olarak bu sezon ünvanını korumak için yarışıyor. Ralli Şampiyonasının bir diğer başarılı ismi ise 2009 ve 2011 yıllarının Şampiyonu Ömer Yıldız’dır.

 

Daha fazla bilgi için… 2016 Ralli talimatları